Obróbka CNC

Obróbka CNC

Obróbka CNC (ang. Computer Numerical Control) to proces wykorzystujący komputerowo sterowane maszyny do precyzyjnego obrabiania materiałów. W procesie tym, komputer wykorzystuje specjalnie oprogramowanie do przetwarzania danych, które określają położenie, kształt i grubość obrabianego materiału. Dzięki temu, CNC umożliwia bardzo dokładne i powtarzalne wykonywanie elementów, co jest szczególnie istotne w przypadku precyzyjnych części maszyn, narzędzi, czy też elementów medycznych.

Frezowanie CNC to proces obróbki skrawaniem wykorzystujący maszyny CNC (komputerowo sterowane) do precyzyjnego i powtarzalnego frezowania powierzchni metalowych lub drewnianych. W tym procesie, komputer kontroluje ruchy narzędzia tnącego (frezu) w celu uzyskania pożądanego kształtu i wymiarów elementu. Jest to bardzo precyzyjna i wydajna metoda obróbki skrawaniem, która jest często stosowana w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, medycznym, elektronicznym i innych.

Toczenie to proces obróbki skrawaniem, w którym narzędzie tnące (w postaci noża lub frezu) jest przesuwane po powierzchni obrabianego elementu w kierunku prostopadłym do jego osi. Narzędzie tnące jest napędzane przez silnik elektryczny, a obrabiany element jest przytrzymywany przez uchwyt lub specjalny stół tokarski.

Wiercenie CNC, które polega na wykonywaniu otworów w obrabianym elemencie za pomocą narzędzia tnącego, takiego jak wiertło, za pomocą ruchów kontrolowanych przez komputer.

Proces toczenia może być wykonywany na różnych maszynach, takich jak tokarki, frezarki czy centra obróbcze. Mogą one być konstruowane różnie, jednak podstawowe elementy to: wrzeciono, które obraca obrabiany element, stołu, na którym mocowany jest element oraz głowicy, w której zamocowane jest narzędzie tnące. Toczenie metali może być wykonywane na zimno lub na gorąco. Toczenie na zimno jest stosowane, gdy materiał jest twardy i trudny do obróbki, natomiast toczenie na gorąco jest stosowane, gdy materiał jest miękki i łatwy do obróbki.